Начало Спорт Шахмат Плевенски шахматисти с пет медала от Държавното отборно първенство за мъже и жени над 50 и 65 години

Петък, 25 Септември 2020 09:31
Плевенски шахматисти с пет медала от Държавното отборно първенство за мъже и жени над 50 и 65 години Печат Е-мейл
( 2 Гласа )
Спорт - Шахмат
Написано от Вестник "Посредник"
Понеделник, 10 Август 2020 08:27
shahmat 50-65 mazhe От 3 до 7 август 2020 година в Разград се състоя Държавното отборно първенство по шахмат за мъже и жени над 50 и 65 години, което е от официалния спортен календар на БФШ-1928 г. В него взеха участие отбори от цялата страна. Те се състезаваха в три дисциплини - класически шах, ускорен шах и блиц. При жените отборите бяха съставени от двама състезатели и една резерва. Отборът на „Спартак Плевен XXI” участва в групата над 65 години. И в трите дисциплини плевенчанките Николина Андреева, Жана Миндева и Янка Дякова спечелиха сребърните мадали, а шампион стана друг отбор от областта - този на „Михаил Тал“ (Червен Бряг).
С голям интерес се очакваше надпреварата при мъжете, тъй като всички отбори бяха напълно равностойни. Те бяха съставени от по трима състезатели и една резерва. Отборът на „Спартак Плевен XXI” участва в двете възрастови групи в турнирите по ускорен щах и блиц. Отлично се представи отборът при мъжете над 50 години - мс Емил Шукин, Пламен Петков, Цвятко Цеков и Чавдар Андреев, който се класира на трето място на ускорения шах, а на блица въпреки, че започна турнира с неочаквана загуба, се мобилизира в следващите срещи и без загубена среща до края спечели сребърните медали. Трябва да бъде отличена играта на мс Емил Шукин, който бе с най-добър резултат на първа дъска общо в двете дисциплини.
При старшата възраст над 65 години плевенчани в състав мс Енчо Андреев, Тодор Кирков и Иван Василев се класираха 5-ти и 6-ти в ускорения шах и блица. Трябва да се има предвид, че отборът беше най-възрастния в първенството (78 години). Най-добре се представи първата дъска на отбора мс Енчо Андреев, а неговата съпруга Николина Андреева бе най-добре представилата се от женския отбор.
shahmat 50-65 zheni
С поредното си отлично представяне “Спартак Плевен XXI” отново доказа,че е един от водещите клубове в страната. На първенството бяха раздадени 12 комплекта медала. Те станаха притежание на 9 клуба, като „Спартак Плевен XXI” и „Виктори“ (Благоевград) с по 5 медал са с най-много спечелени от тях.
Важно е да се отбележи, че “Спартак Плевен XXI” е от малкото клубове, които развиват шахмата във всички възрасти. Предстоят Държавните отборни първенства за юноши и девойки, където клубът ще се представи с отбори за момчета до 14 години и девойки до 18 години.

Харесвате тази статия! Харесайте и страницата на “Посредник” във Фейсбук, където е публикувана