Начало Спорт Шахмат Шахматисти се завърнаха с 1 златен,1 бронзов и пет 6-ти места, Ева Русева e Шампион по ускорен шах

Валути
Шахматисти се завърнаха с 1 златен,1 бронзов и пет 6-ти места, Ева Русева e Шампион по ускорен шах Печат Е-мейл
( 1 Глас )
Спорт - Шахмат
Написано от Вестник "Посредник"
Вторник, 10 Април 2018 12:42
chess Plovdiv2 От 1 до 8 април в Пловдив се състояха Държавните индивидуални първенства по шахмат за юноши и девойки. В тях взеха участие над 220 състезатели от цялата страна, разделени във възрастови групи до 12,14,16,18 и 20 години. В състезанията СКШ "Спартак Плевен XXI" се представи с четирима състезатели.
В класическия шах отлично се представи Ева Русева. Тя игра в една от най-силните възрастови групи, тази до 14 години. В нея личаха имената на миналогодишната шампионка Елиф Мехмед ("Ан Пасан"-София), на Белослава Кръстева, която до миналата година година игра в СКШ "Спартак Плевен XXI", където стана трета в Европа, но тази година премина в "Левски"(София), както и на нейната съотборничка и шампионка на ЕС Надя Тончева. Ева не се стресна от големите имена,изигра отличен турнир и с 3 победи, 2 ремита и една загуба спечели бронзовия медал. Тя бе и единственна, която остана инепобедена от шампионката Елиф Мехмед, като партията им завъши наравно.
chess Plovdiv3 Останалите трима състезатели Владимир Върбанов, Кристиан Георгиев и Катрин Нинова играха съответно в групите до 16, 12 и девойки до 12 години. И тримата бяха докрая в борбата за медалите, но допуснаха загуби в края на турнира и останаха съответно на 9-то и 15-то и 18-то място в групите си.
Веднага след завършването на първенството по класически шах, на 6 и 7 април, се състояха първенствата по ускорен шах. Освободена от напрежението след бронзовия си медал в класическия шах, Ева Русева бе безапелационна на ускорения и с 5 точки от 6 възможни убедително спечели златния медал. Нейните съотборници Владимир Върбанов и Катрин Нинова се класираха 6-ти в своите възрастови групи, набирайки 4 и 4,5 точки от 7 възможни. Кристиан Георгиев също набра 4,5 точки в своята група ,но остана 13-ти.
Последният ден на 8-дневната надпревара завърши с държавните първенства по блиц. Там състезателите на СКШ "Спартак Плевен XXI" спечелиха три 6-ти места - чрез Катрин Нинова, Ева Русева и Владимир Върбанов, който този път игра в групата до 20 години. Кристиан Георгиев завърши 11-ти в своята група.
Равносметката от предствянето на възпитаниците на майстора на спорта Михаил Гигов е отлична. Те спечелиха един 1 златен, 1 бронзов медал и пет 6-ти места. Три от тях бяха след загуби в последния кръг, като победата осигуряваше медал. Ева Русева продъжава да няма "празен турнир", след като към двата си бронзови медала от "национални купи", спечелени през тази година, добави и злато и бронз. Във възход е Катрин Нинова, която постигна две шести места. Владимир Върбанов продължава традицията да се класира в призовата шестица. Кристиан Георгиев във всички турнири бе в борбата за призови места в най-многобройната група, която бе над 60 състезатели и въпреки, че не успя да спечели медал, продължава да бъде един от най-силните в нея.
chess Plovdiv1 В следващите месеци освен медали за своя клуб от състезателите на СКШ "Спартак Плевен XXI" се очакват и медали за своето училище. И четиримата са в отборите на МГ"Гео Милев", които през следващите два месеца отново ще се борят за първото място в "Националните Ученически Игри".

Харесвате тази статия! Харесайте и страницата на “Посредник” във Фейсбук, където е публикувана