Двуметрова фигура на основателя на Стара Велика България, изваяна от Фани Асенов, възхищава всеки имал удоволствието да я види в казанджийницата в Левски, съобщава Любка Христова в материал, изпратен до медиите. И допълва, че скулптурата на Хан Аспарух е направена от ясен и тежи над 800 кг. Фани за първи път работи с ясен, но това сякаш не е случайно. Ясенът е почитан от древните народи, като „дърво на война”. Преди да влезнат в битка войните са искали сила от ясена. Вярвали са, че копията направени от ясен са най-силни, и който притежава такова копие е непобедим. „ Аз ли намерих ясена, той ли мен, но направих контакт с него…”сподели Фанко, както го наричат приятелите. Като дете казва на родителите си, че ще стане скулптор. През годините не е опитвал, но започва работа в чужбина и там има този шанс. Тогава открива, че за него това не е работа, а нещо повече… медитация, състояние на твореца. „Когато работя, може да се каже, че изключвам и е нещо невероятно…”, споделя авторът. Благодари сърдечно на хората, които са му предоставили възможността да работи спокойно, благодари за помощта и съдействието. Но, защо Хан Аспарух? „През тази година се навършват 1340 години от създаването на българската държава.” - припомни Фанко и добави: „Живеем в такива времена, в които си мисля, че трябва да погледнем назад и не само да пишем „постулати“ във Фейсбук, колко се гордеем, че сме българи, а да започнем да работим. Той е дошъл с шепа народ в размирни времена и е успял да създаде държава, която е диктувала политиката на цяла Европа векове наред. Всичко е в наши ръце…” Със съдействието на кмета на общината Любка Александрова, скулптурата на Хан Аспарух ще заеме своето място в центъра на Левски. Авторът, Фани Асенов има още много идеи. Решил е твърдо да се занимава с това, защото му доставя невероятно удоволствие. Творческият му дух и талант докосват всеки, имал удоволствието да види неговите творби.
Последно променен на Вторник, 12 Януари 2021 16:16
Плевен отдава своята почит и свежда глави в знак на признателност към хилядите загинали в славната Плевенска епопея през 1877 година. На 10 декември преди 143 години се ражда свободата на Плевен! Заради усложнената епидемична обстановка тази година няма организиран официален ритуал, но това не попречи в Деня на Освобождението на Плевен, десетки признателни плевенчани и гости на града да засвидетелстват своята признателност. На площада пред параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец“ в 12 часа бяха представители на държавната и местна власт - народни представители от 15-и Плевенски многомандатен район, председателят на Общински съвет - Плевен Мартин Митев и общински съветници, кметът на Общината Георг Спартански и екипът му, представители на дипломатически мисии на страни участнички в Руско-турската война, на политически сили и организации, признателни граждани. В знак на почит пред паметта на героите, дали живота си за свободата на Плевен и България, те поднесоха венци и цветя. По различно време през целия ден признателни граждани и институции също засвидетелстват своята почит. Обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на Руско-турската освободителна война (1877-1878). Петмесечни тежки сражения, три кръвопролитни щурма и мъчителна обсада предхождат победното „Плевен падна!”. Кървавите събития тогава приковават вниманието на цялата европейска общественост. Историците определят битката за Плевен като най-важната военна операция, която до голяма степен решава и хода на войната. Поклон пред паметта на героите, дали живота си за свободна България!
Последно променен на Четвъртък, 10 Декември 2020 14:31
С поднасяне на цветя пред паметника на Иван Вазов, който се намира до едноименното училище, Плевен отбеляза един от най-стойностните български празници - Деня на народните будители - 1 ноември. Заради усложнената епидемична обстановка тази година няма организиран официален ритуал, но това не попречи празникът да бъде почетен от всеки, които има желание да изрази своята признателност към хората на духа и знанието. Да засвидетелстват своята уважение към всички достойни българи, съхранили с делото си през годините националното ни самочувствие и съзнание, цветя пред паметника на Вазов поднесоха председателят на Общинския съвет Мартин Митев и кмета на Община Плевен Георг Спартански, заедно с представители на училища, медии и признателни граждани. Венец в знак на признателност бе поднесен и от името на целия Общински съвет. „На този ден ние почитаме хората на знанието и духа. Днес ние засвидетелстваме своето признание и към съвременните будители, като примери за такива в забързаното ни общество имаме много“, посочи председателят на Общински съвет - Плевен Мартин Митев след като поднесе цветя през паметника на Иван Вазов. И допълни: „Будител е всеки един, който милее и работи за България, а политиците ни трябва да създават условия за развитие на будителството в съвременна България." „Същността на празника не е в неговата официалност и помпозност. По-важното е гражданите да усещат деня като празник. Затова ни има като нация, защото е имало хора, които са изпълнявали своята човешка мисия, не с оглед на облаги, а на ползу роду", каза и кметът Георг Спартански. По различно време на деня пред паметника на Вазов идваха деца с родителите си, представители на училища, ведомства, за да поднесат цветя в знак на признателност.
Последно променен на Понеделник, 02 Ноември 2020 12:04
В деня на Св.Мина Чудотворец - покровител на семейството, в сградата на Народно читалище „Зора-1990“ в Победа беше уредена „Възрожденска стая“, съобщават от Читалището. Екипът му от няколко години събира експонати за етнографска сбирка. Събраните от дарения предмети от бита на старите българи, читалищните работници подредиха във „Възрожденска стая“. В нея посетителите ще стъпят по пъстри, ръчно изтъкани черги, ще седнат на меки китеници, ще налеят вода в менчето от чешма с три чучура, ще открият какво къкри в „горящата камина“, ще предат с хурка и вретено, ще полюлеят спящото бебе в цедилка, ще запалят газената лампа. Те ще видят различни пищимали, вълненици, ръчно бродирани ризи, 100-годишни народни носии, разноцветни шевици, кенарени кърпи и тъкани дантели, ще отправят молитва за здраве пред иконата на Богородица. По този начин Читалището изпълнява своята мисия - да съхранява и популяризира народния бит и култура. Екипът на „Зора-1990“ кани всички, които желаят да усетят възрожденския дух да посетят Читалищния дом и „Възрожденската стая“. Те призовават младите семейства с деца да се пременят в народни носии и да посетят този малък храм на духовността, където ще се запознаят с обичаите, традициите и предметите от бита от близкото минало, и ще си направят семейни снимки. След посещението всяко семейство ще получи семеен портрет, който ще бъде специален подарък за Деня на християнското семейство - 21 ноември. Нека усетим заедно българския дух, нека се потопим в красотата на християнските ценности, призовават от Читалището. Семейството е ценност, съумяло да съхрани народността и духовността през годините. Наше задължение е да ги опазим и предадем на младото поколение.