От екипа на Начално училище „Христо Ботев“ в Плевен изненадаха днес с мартеници председателя на Общинския съвет Мартин Митев и служителите в отдел „Местно самоуправление“. Деца от училището пожелаха на Мартин Митев и екипа му здраве, радост и нови надежди и споделиха, че лично са изработили червено-белите символи,по време на заниманията си в училище. От своя страна Мартин Митев благодари на НУ „Христо Ботев“ за вниманието и милия жест и пожела на децата да са здрави, да се радват на игрите, но да не забравят и ангажиментите си в училище. Директор на Начално училище „Христо Ботев“ в Плевен е общинският съветник и председател на Постоянната комисия по "Образователна политика и читалищна дейност" Цветелин Горанов. Най-голямата мартеница, подарена от децата, вече украсява Председателския кабинет в сградата на Община Плевен.
Днес, 1 март 2021 г. фондация „Вигория“ обяви имената на носителите на наградата Почетен плакет „Златна детелина“ – 2021. Тази година са отличени четирима носители на тази награда – в областите „Образование“, „Екология“ и „Култура“. Сред лауреатите е Иво Джокин, директор на Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси (ОЦИДЗИ), с. Байкал, община Долна Митрополия. Фондация „Вигория“ удостоява Иво Джокин с Почетен плакет „Златна детелина“ за неговата цялостна работа, свързана с образованието по природни науки и тяхното интегриране с изкуствата в Център за извънучилищни дейности; за високия професионализъм и успешни участия в международни проекти и форуми, в които достойно представя страната ни; за неговата всеотдайност и стимулиращ подход при развитие на навици и умения у подрастващите. Останалите наградени са Надежда Саръева, преподавател от Крумовград в област „Екология“, филологът Петра Ташева от София и краеведът Атанас Пеев от Добрич в област „Култура“. Наградите ще бъдат връчени на различни дати за всеки от удостоените, при подходящ повод.
През 2021 година в конкурса "Освобождението" участват 543 творби на ученици от 54 училища от 29 общини в 17 области на България. Това са:Бобов дол, Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Видин, Враца, Горна Оряховица, Димитровград, Добрич, Златоград, Казанлък, Кюстендил, Кнежа, Ловеч, Монтана, Лом, Пазарджик, Перник, Полски Тръмбеш, Пловдив, Русе, с. Ценово, област Русе, Свищов, Стара Загора, Сопот, София, Търговище и Троян. От Плевенска област участват ученици от Долна Митрополия, Кнежа и Пордим. Участниците от Плевен са от 12 училища–НУ „Патриарх Евтимий“, НУ „Отец Паисий“, НУ „Единство”, НУ „Христо Ботев”, ОУ „Йордан Йовков”, ОУ „Д-р Петър Берон”, ОУ „Валери Петров”, ОУ „Васил Левски”, ОУ „Св. Климент Охридски”, СУ „Иван Вазов”, СУ „Стоян Заимов“,НУИ „Панайот Пипков” и извън конкурсаДГ „Слънце” и ДГ „Юнско въстание“. Журито ще присъди една Голяма награда на конкурса „Освобождението”, Награда на Регионален Военноисторически музей - Плевен, две първи, две втори, две третии общо 20поощрителни награди за двете възрастови групи: отпървидо четвъртииотпетидоосми клас. Конкурсът “Освобождението” се провежда ежегодно по повод Националния празник на Република България – 3 март. Творбите на малките художници представят по избор портрети на герои, паметници на признателност и сражения, свързани с националноосвободителните борби на българския народ и Руско-турската Освободителна война 1877/78 г. Той се организира от Дирекция ”Военно- исторически музеи” и Община Плевен, с подкрепата и съдействието на Министерство на образованието и науката.
Снимка: архив
Последно променен на Четвъртък, 25 Февруари 2021 18:43
На 24 февруари в Регионална библиотека”Христо Смирненски” – Плевен ще бъде представена изложба „Нестандартният генерал”, посветена на 125 години от рождението на ген. Иван Винаров. Ген. Иван Винаров е роден в Плевенпрез 1896 г. Участва в Първата световна война и във Войнишкото въстание през 1918 г. Емигрира в Съветския съюз. Кадрови офицер от съветското разузнаване. Инетрбригадист в Испанската гражданска война. Командва полк край Москва по време на Втората световна война. След 1944 г. се завръща в България. Заема постове в Българската народна армия и Строителни войски, министър на пътищата и строежите. Народен представител. Произведен в чин генерал-лейтенант. Починал на 25 юли 1969 г. в София. Винаров е нестандартен и славен генерал, спорна личност, но с безспорна заслуга за изграждането на парк „Кайлъка” в Плевен. В изложбата ще можем да видим литература за ген. Иван Винаров, различни издания на неговата книга „Бойци на тихия фронт”. Чрез фотоси и различни текстове е представен неговият живот и дело. Показана е и кратка история на парк „Кайлъка”, илюстровани картички с изгледи от парка от периода 1970-1980 година. На специално табло е представена и дейността на Фондация „Аз съм Кайлъка” по почистването и реконструкцията на парка. Изложбата е подредена във фоайето на библиотеката.
Последно променен на Вторник, 23 Февруари 2021 17:03
Всички обекти на Регионалния военноисторически музей (РВИМ) в Плевен ще работят със свободен вход на 3 март. Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” ще приема посетители от 9:00 до 17:00 часа при спазване на противоепидемичните мерки. Посетителите ще имат възможност да разгледат във фоайето най-добрите рисунки от националния конкурс "Освобождението". Малките художници, които са победители, ще бъдат наградени на 2 март, от 11.00 часа. Изложбата "Уникални реликви от Българското възраждане и национално освобождение" с експонати от фонда на РВИМ ще бъде показана в къщата-музей "Цар Освободител Александър Втори". Тя ще остане там до 18 март.
Започна подаването на заявки от училищата за назначаването на учители от програма “Нов път в преподаването” от цялата страна, съобщават от Фондация "Заедно в час". Програмата работи с училища в Ловешко от 2013 г., а от 2017 г. и в Плевенско. Но за първи път всички училища от двете области могат да заявят учители от програмата. С което директорите могат да подсилят екипите си с взискателно избрани професионалисти, които са силно мотивирани да работят за успеха на всяко дете. Всички училища, които искат да включат в екипите си нови учители, трябва да подадат своите заявки и свободни позиции до 30 април през сайта на “Заедно в час”. “Вече имаме повече от 60 одобрени участници от над 2000 кандидати от цялата страна. Те преминаха успешно през сериозен процес на подбор, за да докажат, че са подходящи за работата като учители. Тези способни професионалисти са готови да станат част от български училища в различни региони на страната. Те ще избират от заявените отворени позиции още в края на месец март, затова насърчаваме директорите да кандидатстват възможно най-рано, за да привлекат най-мотивираните и подходящи за тяхното училище участници.”, споделя Блага Тодорова, специалист “Стратегически партньорства” в “Заедно в час”. Програма “Нов път в преподаването” търси партньорство с общински и държавни училища (специализирани и неспециализирани), в които ръководството и преподавателския колектив вярват и работят за успеха на всички ученици. Програмата е подходяща за училища, които проактивно работят за положителна промяна в българското образование, готови да подкрепят млади и мотивирани колеги и да прилагат иновативни практики. Учителите в програма “Нов път в преподаването” са избрани с взискателен подбор от хиляди кандидати, като гаранция, че притежават нужните умения и нагласи за упорита и ефективна работа в училище. Тази година има рекорден интерес към програмата - над 2000 души, а кандидатстването продължава до 25 март. Одобрените кандидати имат готовност да работят в училища в малки населени места, в крайни градски квартали и с уязвими групи, където учениците срещат повече затруднения с усвояването на учебния материал, показват незадоволителни резултати на външните оценявания, имат ниска мотивация за учене и са в риск от отпадане от образователната система.
Оценките от матурите по български език и литература, математика, история и цивилизации, география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, чужд език и по някои от останалите предмети ще могат да се използват за вход в 41 висши училища за учебната 2021-2022 г. В университети, които предлагат обучение по повече професионални направления, с оценката по български език и литература може да се кандидатства за над 20 специалности, съобщиха от министерството. Такива са Софийският университет "Св. Климент Охридски", Великотърновският университет "Св.св. Кирил и Методий, Пловдивският университет "Паисий Хилендарски", Русенският университет "Ангел Кънчев", Тракийският университет в Стара Загора, Шуменският университет " Епископ Константин Преславски" и Югозападният университет "Неофит Рилски" в Благоевград. Оценките от зрелостни изпити важат за всички специалности в УНСС. В Стопанската академия "Димитър А. Ценов" в Свищов с резултати от всички матури отново ще може да се кандидатства за всички специалности на академията. В Химико-технологичния и металургичен университет в София зрелостниците ще могат да кандидатстват за 25 различни специалности с резултатите от изпитите по химия и опазване на околната среда, математика, физика и астрономия и български език и литература. Техническите университети във Варна, Габрово и в София също ще приемат студенти с оценките от матурите по български език и литература, по математика и по физика и астрономия в повечето си специалности. В Националната музикална академия в София от тази година ще се приема с ДЗИ или с изпит по теория и практика на професията за квалификация в училищата по изкуства за определени специалности. В Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив също има специалности, в които ще може да се кандидатства с оценка от ДЗИ по професия. В Националната спортна академия (НСА) ще приемат с оценка от ДЗИ в специалности "Спорт", "Физическо възпитание" и "Кинезетерапия". С матура ще се влиза и в Академията на МВР за някои специалности, по които обучението е задочно. Няма да може да се кандидатства само с резултатите от държавните зрелостни изпити в останалите 11 от 52 акредитирани висши училища. Сред тях са НАТФИЗ, Нов български университет, Националната художествена академия, Военна академия "Георги С. Раковски", както и по военните специалности във военните училища във Велико Търново и Долна Митрополия. Същата е ситуацията и с медицинските университети. Частично оценките от държавните зрелостни изпити по биология ще се използват при формиране на състезателния бал при специалностите "Здравен мениджмънт" "Логопедия" и "Медицински оптик" в Медицинския университет във Варна. В Медицинския университет в Плевен в балообразуването с определен коефициент ще участва оценката по биология от матурата, но не за всички специалности. Информация за признаване на резултатите от държавните зрелостни изпити за кандидатстудентската кампания 2021 година в акредитираните държавни и частни висши училища е публикувана на страницата на Министерството на образованието и науката по висши училища и по специалности. Начините на балообразуване за специалностите се предоставят от съответното висше училище.