Във връзка с ниските температури и очакваните снеговалежи над по-голямата част от страната, Агенция “Пътна инфраструктура” апелира шофьорите да карат внимателно и ако е възможно, да ограничават пътуванията. Тези, които ще са на път, да са с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със съобразена скорост, да спазват дистанция и да не предприемат рискови изправервания. Утре в 19 области в Западна, Централна и Южна България – Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Перник, София – град, Софийска област, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Бургас, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Хасково и Ямбол, е определен жълт код за потенциално опасно време за интензивен снеговалеж и ниски температури. Ще има условия за поледици, навявания и образуване на преспи. Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат обработка на настилките срещу хлъзгавост и заледяване. Всички машини на пътноподдържащите фирми са в пълна мобилизация за снегопочистване на републиканските пътища. По опорните пунктове има инертни материали - сол, пясък, калциев двухлорид. ?За повишаване безопасността на движение, ако метеорологичните условия го изискват, е възможно затваряне на определени участъци за почистване и обработване на настилките с химически вещества и инертни материали. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника. Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.
В петък сутринта студен северен фронт ще навлезе в България и ще понижи температурите с около 15 градуса. Те ще са минусови и ще се задържат такива почти седмица. Това обясни синоптикът Анастасия Стойчева пред БНТ. "В четвъртък вечерта ще започне чувствителното застудяване, ще се усили северозападният вятър, заради който най-вероятно ще бъде издадено и предупреждение за опасно време. Очакваните пориви са над 15-20 м в секунда", обясни тя. Очакванията са да вали сняг, но не и да натрупа. Според Стойчева в четвъртък или петък може да бъдат отчетени най-ниските градуси през тази зима.
Последно променен на Четвъртък, 18 Февруари 2021 14:48
Заради интензивните снеговалежи и бурен вятър се образуват навявания и преспи и се усложнява обстановката Североизточна България. Шофьорите да не тръгват на път към тази част от страната, ако не е необходимо. Това призова на брифинг за актуалната пътна обстановка председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Георги Терзийски. В Източна България днес е определен оранжев код за потенциално опасно време в 9 области: Силистра, Добрич, Разград, Търговище, Варна, Шумен, Сливен, Бургас и Ямбол. Ако се налага пътуване, шофьорите да тръгват с автомобили, оборудвани с вериги и подготвени за зимните условия, каза още Терзийски и апелира шофьорите на тежкотоварните камиони да спазват всички разпореждания на МВР и на АПИ, за да не се допуска затрудняване на работата на снегопочистващата техника. Там, където е необходимо, ще бъде ограничавано временно движението, за да се извърши снегопочистване и да се осигури безопасносното пътуване на всички, заяви председателят на АПИ. Поради навявания, намалена видимост и снегопочистване временно е ограничено движението по АМ „Тракия“ от пътен възел „Зимница“ до Бургас. Шофьорите трябва да карат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут: АМ „Тракия“ при пътен възел „Зимница“ – с. Зимница – „Петолъчката“ – път I-6 Карнобат – Айтос – Бургас и обратно. Поради обилния сняг и навявания за всички автомобили е затворен най-високият старопланински проход „Троянски“. Без ограничения е преминаването през проходите „Петрохан“, „Шипка“ и „Република“. Заради интензивен снеговалеж и почистване е ограничено преминаването на МПС над 12 т през проходите „Превала“ и „Рожен“, както и по път III-866 Девин-Михалково. Отпаднаха ограниченията за автомобили над 12 тона по направленията София – Русе и и София – Варна на територията на областите Ловеч и Велико Търново, информира Георги Терзийски и посочи, че няма сигнали за бедстващи хора и закъсали автомобили. Директорът на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ инж. Даниел Иваничков информира, че от бурните ветрове се образуват навявания и преспи в областите Шумен и Добрич, както и в област Бургас. Поради навявания е ограничено движението на всички автомобили по път I-9 Каварна – Шабла. Временно е спряно преминаването на тежкотоварни МПС над 12 тона по пътя Шумен – Каолиново, както и по третокласния път към Аксаково, каза инж. Иваничков. Той призова всички водачи да карат с повишено внимание, заради очакваните големи количества сняг в областите Шумен, Варна, Добрич и Бургас.
Най-ниските температури през февруари у нас ще бъдат между минус 13 и минус 8 градуса, а най-високите - между 17 и 22 градуса, съобщи за БТА Марияна Попова - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Средната месечна температура се очаква да бъде около и над нормата, която в Северна България и по високите полета е от 0 до 2 градуса, в Южна България и по Черноморието - между 2 и 5 градуса, а в планините - между минус 8 и минус 3 градуса. Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която за равнините е между 30 и 50 литра на квадратен метър, в планините - между 40 и 70 литра на квадратен метър, за Рило-Родопския масив и Странджа - от 60 до 100 литра на квадратен метър. По-голяма е вероятността наднормени да са валежите в Източна България, особено в югоизточните райони. През първото десетдневие времето ще остане с повишена динамика, средно за периода температурите ще са по-високи от средните. Месецът ще започне с ветровито време и със слаби валежи, в равнинната част от страната предимно от дъжд, а температурите слабо ще се понижат. Впоследствие отново ще се затопли и около средата на десетдневието ще бъде доста по-топло от обичайното. Ще е без валежи, с разкъсана облачност. Вероятност за валежи, последвани и от временно понижение на температурите, има отново към края на десетдневието. Ще има и дъжд, и сняг, но вероятността да се задържа снежната покривка е малка. През второто десетдневие на февруари температурите ще се понижат още и ще станат близки до обичайните. Ще има и чести валежи, с по-голяма вероятност в началото на десетдневието, към 14-15 февруари, към 18 февруари и към 20 февруари. Отново ще има и дъжд, и сняг, но без трайна снежна покривка. През последното десетдневие ще се задържи динамично и променливо време, с температури отново по-високи от обичайните. Вероятност за валежи има в началото на периода и към края на месеца. В климатичната справка на НИМХ се посочва, че нарастването на продължителността на деня през февруари води до увеличаване на слънчевото греене и до намаляване на мрачните дни. Обикновено снежната покривка в равнините е нетрайна, а валежите - малко. Характерно за месеца е голямата динамика на атмосферата, която е причина за резки промени на времето. Понякога се наблюдават много интензивни нахлувания на арктичен въздух, снежни виелици и рязко застудяване. При такива обстановки се е случвало да замръзне морето по Черноморието. При други случаи, при нахлувания откъм Средиземноморието, се наблюдават аномални затопляния, предвестници на пролетта. Според астрономическата справка в началото на февруари слънцето изгрява в 7.41 часа и залязва в 17.40 часа. Продължителността на деня е 9 часа и 59 минути. В края на месеца слънцето изгрява в 07.04 часа и залязва в 18.15 часа. Продължителността на деня е 11 часа и 11 минути. Фазите на луната през февруари са: на 4 февруари е последна четвърт, на 11 - новолуние, на 19 - първа четвърт, а на 27 февруари е пълнолуние.
Пътищата в град Плевен и общината са проходими при зимни условия. Няма получени сигнали за бедстващи хора на горещия телефон на Община Плевен 064/881 323, няма населени места без ток и без вода. Сутринта е отреагирано на сигнал за закъсал автобус по линията Плевен – Бохот, от почистващата фирма „Инжстрой“ ЕООД е реагирано веднага и автобусът е продължил по направлението си, информират от Община Плевен. Четири са фирмите, отговарящи за снегопочистването в общината, за да са дейностите по-резултатни, градът е разделен на няколко района. Общо 69 машини чистят в град Плевен и по общинската пътна мрежа – това са снегорини, пясъкоразпръсквачи, багери и трактори с дъска, челни товарачи, роторни снегорини и други. Задължение на кметовете на селата е да организират снегопочистването в рамките на малките населени места.